نماد سایت آموزشگاه فنی حرفه ای کاردانش

آموزش کار با مولتی متر

مولتی متر چیست؟ - انواع مولتی متر و نحوه استفاده از آن‌ها

این روزها با توجه به اینکه برخورداری از دانش های فنی و مهندسی، بسیار پر اهمیت شده است. داشتن مدرک معتبر و اطلاعات کافی جهت کار درآن زمینه نیز به همان اندازه مهم می‌باشد. به همین علت، آموزشگاه کاردانش در کنار برگزار کردن دوره آموزش نصب تابلو برق، دوره آموزش تعمیرات صوتی و تصویری و انواع دوره های متناسب با تقاضای شرکت کنندگان، گواهینامه های معتبر و بین المللی ارائه می‌دهد. این آموزش ها توسط متخصصین ما به گونه ای قرار گرفته اند؛ که افراد بدون نیاز به کسب تجربه های میدانی می‌توانند بلافاصله وارد بازارکار شوند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر دیجیتال

آموزش کار با مولتی‌متر

در صورتی که هر یک از اجزای مدار، به هر دلیلی  کار نکنند؛ با استفاده از مولتی متر  می‌توان به ایرادات آن پی برد و آن ها را رفع کرد.

نحوه کار با بخش‌های مختلف یک مولتی متر

در تمامی مولتی مترهای دیجیتال شما 4 بخش را می‌توانید مشاهده کنید. این 4 بخش عبارتند از:

به صورت قراردادی تعیین شده است که پروب مشکی به پورت COM متصل شود و پروب قرمز بسته به نوع کمیتی که می‌خواهید اندازه بگیرید به یکی دیگر از پورت‌ها متصل می‌شود.

پورت‌ها

پورت‌ها ممکن است تعداد و نوعشان در مولتی مترهای مختلف متفاوت باشد. برخی از رایج‌ترین پورت‌ها و کاربرد آن‌ها را ما برای شما ذکر کرده‌ایم:

اندازه گیری کمیت‌های مختلف الکتریکی به کمک مولتی متر

در ادامه می‌خواهیم روش‌های مختلف اندازه گیری ولتاژ، جریان، مقاومت و بررسی اتصالات مدار را باهم مرور کنیم.

1. اندازه گیری ولتاژ AC و DC

شما به کمک مولتی متر می‌توانید ولتاژهای هردو نوع AC و DC را اندازه گیری کنید. در واقع اگر سلکتور را در بازه‌ای قرار دهید که در کنار V خط صاف وجود دارد؛ می‌توانید ولتاژ DC را اندازه بگیرید و اگر در بازه‌ای قرار دهید که بالای V موج وجود دارد، امکان اندازه گیری ولتاژ AC برای شما فراهم می‌شود.

ولتاژ AC

ولتاژ DC

1. نوع ولتاژ را تعیین کنید.

2. پروب قرمز را به پورت VΩ متصل کنید.

3. سر دیگر پروب قرمز را به پایه مثبت قطعه (بخشی که جریان از آن خارج می‌شود) متصل کنید.

4. سر دیگر پروب مشکی را به پایه منفی قطعه وصل کنید.

5. مقدار نشان داده شده روی نمایشگر میزان ولتاژ است.

نکته مهم: اتصال مولتی متر با قطعه برای اندازه گیری ولتاژ باید به صورت موازی باشد. اتصال موازی به این معناست که باید پروب‌های مولتی متر باید در راستای پایه‌های قطعه باشد.

چندین نکته در اندازه گیری ولتاژ توسط مولتی متر که بهتر است بدانید:

2. اندازه گیری جریان

شما توسط مولتی متر می‌توانید جریان را به صورت متناوب یا مستقیم اندازه گیری کنید. انتخاب مستقیم بودن یا متناوب بودن کاملا همانند اندازه گیری ولتاژ انجام می‌شود. در این بخش شما باید پروب مشکی را مانند همیشه به پورت COM متصل کرده و پروب قرمز را به mA یا 10/20A متصل کنید.

1. نوع و اندازه جریان را تعیین کنید.

2. برای اندازه گیری اندازه جریان بخشی از مدار باید با آن سری شد. برای این منظور باید سیم را از سر مقاومت جدا کرده و یک تکه سیم آزاد به آن وصل کرد و پروب‌های مولتی متر را به سیم‌های آزاد متصل نمود.

3. پروب قرمز را به پورت mA وصل می‌کنیم. با این حال اگر احتمال می‌دهید که جریان شما در حدود 200 میلی آمپر یا بیشتر است می‌توانید پروب قرمز را به پورت 20A متصل کنید.

4. عدد نمایش داده شده برروی نمایشگر مولتی متر میانگین جریان مدار است. هرچقدر مولتی متر ارزان قیمت‌تر باشد محاسبه میانگین را کندتر انجام داده و در نتیجه دقت عدد نهایی پایین‌تر است.

چندین نکته در اندازه گیری جریان توسط مولتی متر که بهتر است بدانید:

3. اندازه گیری مقاومت

چندین راه برای محاسبه مقدار هر مقاومت وجود دارد:

  1. قرار دادن سلکتور برروی 20KΩ
  2. اتصال پروب سیاه به پورت COM
  3. اتصال پروب قرمز به پورت VΩmA
  4. قرار دادن دو پروب بر دو سر مقاومت با فشار اندک
  5. عددی که شما بر روی نمایشگر می‌بینید سه حالت دارد:

چندین نکته در اندازه گیری مقاومت توسط مولتی متر که بهتر است بدانیم:

خروج از نسخه موبایل