لوگو آموزشگاه کار دانش

دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟ (کاربرد آن، ایرادات رایج و نحوه تعمیرات آن)

دسته بندی :آموزشی 12 آبان 1400 آناهیتا عطاریان 111 مشاهده

پالس اکسیمتری؛ وظیفه آن چیست و چگونه کار می‌کند؟

پالس اکسیمتری یک روش غیرتهاجمی برای نظارت بر میزان اشباع اکسیژن موجود در خون فرد است. یک دستگاه حسگر روی قسمت نازکی از بدن بیمار، معمولاً نوک انگشت یا لاله گوش، یا پای نوزاد قرار می گیرد. نوک انگشتان و لاله گوش نسبت به بافت های دیگر سرعت جریان خون بالاتری دارند که انتقال حرارت را تسهیل می کند. این دستگاه دو طول موج نور را از قسمت بدن به یک ردیاب نوری عبور می دهد. جذب متغیر را در هر یک از طول موج ها اندازه گیری می کند و به آن اجازه می دهد تا جذبات ناشی از خون شریانی ضربان دار را به استثنای خون وریدی، پوست، استخوان، ماهیچه، چربی و (در بیشتر موارد) لاک ناخن تعیین کند.

 

پالس اکسیمتری میزان اکسیژن موجود در خون را به صورت درصد بیان می‌کند و میزان نرمال آن 95% – 97% است و پایین تر از 90% اخطار به حساب می‌آید و باید برای بررسی دلایل این امر به پزشک مراجعه کنید.

 

دستگاه متشکل از یک پروب انگشتی است که در داخل آن سنسور نوری وجود دارد. پروب را زمانی که روی انگشت قرار می‌دهیم عروق شریانی که در آن ها نبض وجود دارد در حال بررسی این دستگاه قرار می‌گیرند به این صورت که در یک سوی این پروب LED فرستنده امواج و در طرف دیگر فتوترانزیستور گیرنده امواج نور را در طول موج مختلف انتشار می‌دهند.(طیف مرئی قرمز و طیف نامرئی مادون قرمز یا IR)

 

 

در بدن انسان استخوان‌ها، بافت های بدن، رنگدانه ها و عروق همگی مقدار مشخصی از نور را جذب می‌کنند. ما می دانیم که هموگلوبین موجود در خون که با اکسیژن ترکیب شده یا نشده، نور را به میزان مشخص جذب می کند که برای اندازه گیری میزان نسبت این ترکیبات میتوان شدت طول موجی که از آن‌ها عبور می کند را بررسی کرد. به این صورت که دو طول موج 660 نانومتر (در محدوده امواج قرمز) و 930 نانومتر (در محدوده امواج مادون قرمز) به وسیله LED انتشار می یابند.

 

تحقیقات نشان داده است که هموگلوبین ترکیب شده با اکسیژن و به رنگ قرمز، نور مادون قرمز با طول موج 930 و هموگلوبین ترکیب نشده و به رنگ آبی، نور قرمز با طول موج 660 را جذب می کند. با انتشار این دو طول موج نوری و عبور آن ها از بافت بدن در طرف دیگر توسط فتودیود جذب و میزان شدت نور به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و این سیگنال به عنوان سیگنال ورودی دستگاه پالس اکسیمتر مورد بررسی و آنالیز قرار می گیرد. این آنالیز توسط بردهای الکترونیکی و میکروپروسسورها انجام می شود.

اجزای تشکیل دهنده پالس اکسیمتری

 1. کابل بیمار
 2. کابل برق: جهت تامین الکتریسیته
 3. صفحه نمایش: علاوه بر میزان اکسیژن خون، ضربان قلب را نیز نشان می‌دهد.
 4. کلید ON: 
 5. باتری
 6. مدارات الکترونیکی
بخش های مختلف دستگاه پالس اکسیمتر

ایرادات رایج پالس اکسیمتری

خرابی در این دستگاه ها عموما کم بوده زیرا مدار قدرت در آن‌ها نسبتا ساده است (عموما تنها از LCD و بیزر تشکیل شده است) و بیشتر بخش های دستگاه متشکل از مدار فرمان است و تنها بخش کوچکی از آن مربوط به مدار تغذیه است. اما ایرادات رایج آن را می توان در بخش پروب و منبع تغذیه آن دانست.

 1. خرابی در پروب: قطع شدن سیم های متصل به LEDها و یا فتوترانزیستور دستگاه این خرابی منجر می شود که سیگنال PPG بر روی نمایشگر مشاهده نمی شود و می توان با لحیم کاری این ایراد را رفع نمود. در صورت مشاهده قطعی ارتباطات سوکت و سیم رابط را بررسی کنید و اگر ایراد از آن ها نبود اتصالات LED و فوتوترانزیستور و یا بخش داخلی قسمت انگشتی را چک کنید.
 2. پیام NO SIGNAL: در صورت قطعی تعداد زیادی از سیم های پروب این پیغام بر روی دستگاه ظاهر می شود و باید پروب را تعمیر کرد.
 3. پیام LOW BATTERY: کمبودن باطری در دستگاه پالس اکسیمتری می تواند عملکرد دستگاه را دچار اختلال کند. در ابتدا دستگاه این پیغام را نمایش می دهد و در صورت تعویض نشدن باطری ایرادات دیگری از جمله عدم نمایش SPO2 یا چشمک زدن صفحه نمایش را نیز مشاهده می کنید. ممکن است این ایرادات با خرابی مدار فرمان اشتباه گرفته شود.
 4. روشن نشدن دستگاه: معمولا روشن نشدن پالس اکسیمتر با خرابی منبع تغذیه مصادف است و برای رفع آن باید از الگوریتم های تعمیر منبع تغذیه پیروی کنید.
 5. قطع شدن صدای بیزر: در صورتی که هنگام اندازه گیری ضربان قلب صدای بیزر شنیده نشود می تواند مشکل از قطعی سیم بلندگو باشد.
 6. قطعی LCD: ضربه خوردن دستگاه می تواند موجب این امر شود که از نتایج آن این است که پارامتر ها دیگر نمایش داده نمی شوند. در این حالت معمولا صدای بیزر ضربان قلب شنیده می شود اما صفحه نمایش چیزی را نشان نمی دهد. در این حالت یا سیم های رابط دستگاه دچار مشکل شده است و یا نمایشگر شکسته است که باید بررسی شود و ایرادش رفع شود. (هرچه عرض فلت های LCD کمتر باشد امکان خرابی در آن ها کمتر است و هرچه عرض فلت بیشتر باشد امکان خرابی در نمایشگر بیشتر می شود.)
 7. ایراد در مدار فرمان: در صورتی که ایرادات دستگاه با موارد بالا رفع نشود می توان ایراد را در مدار فرمان جستجو کرد. در ابتدا می توانید مشکل را از لحیم سردی ICها یا میکروهای داخلی بدانید. در صورت لحیم سرد بودن ایراد قابل رفع شدن است در غیر این صورت دستگاه احتمال درست شدن ندارد و باید تعویض شود.

 

آناهیتا عطاریان

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:

به کاردانش خوش آمدید!