تخفیف ویژه 10 درصدی در کل دوره ها فقط فقط  شرکت در دوره تا 31 خرداد ماه

لوگو آموزشگاه کار دانش
لوگو آموزشگاه کار دانش

علت و رفع مشکل هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

دسته بندی :آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر ۶ شهریور ۱۴۰۱ kar-danesh 4795
علت و رفع هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

برای همه ما پیش آمده است که با هنگ کردن لپ تاپ مواجه شده باشیم. اما جایی این اتفاق غیر قابل تحمل می شود که تغییراتی که در هر بخش اعمال کرده ایم ذخیره نمی شود و تمام اطلاعات از بین می روند. برند ایسوس یکی از برند هایی است که این روز ها در بخش های مختلف جامعه، مقابل کارمندان، دانشجویان، دانش آموزان و … قرار گرفته است. اما باید بدانیم که هیچ دستگاهی از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است هنگ کند.
اگر علاقه مندید در زمان بروز مشکلات مختلفی از جمله هنگ کردن لپ تاپ به تعمیر کار مراجعه نکنید، شرکت در دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوتر کاردانش را پیشنهاد می دهیم.
با توجه به این که دلایل متفاوتی برای هنگ کردن لپ تاپ ایسوس وجود دارد، ولی همیشه برای حل کردن مشکلات لپ تاپ ایسوس نمی توان در منزل اقدامات لازم را انجام داد و لازم است به یک متخصص و تعمیرکار مراجعه کرد. اگر علاقه مندید خودتان متخصص تعمیر لپ تاپ باشید در دوره های کاردانش شرکت کنید.

علت هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

چرا لپ تاپ ایسوس هنگ می کند؟

همانطور که گفته شد دلایل زیادی برای هنگ کردن لپ تاپ ایسوس وجود دارد اما، ما اینجا به مهمترین دلایل می پردازیم و راه های حل آن ها را نیز توضیح می دهیم.

 1. نصب برنامه های سنگین بر روی لپ تاپ

عدم تناسب سخت افزار و نرم افزار در لپ تاپ ایسوس از مهم ترین دلایل هنگ کردن دستگاه بشمار می رود. در زمان نصب برنامه های مختلف باید در نظر داشته باشد پردازنده دستگاه توانایی پردازش آن برنامه را دارد یا خیر. در صورتی که این تناسب برقرار نبود، نصب برنامه سنگین صرفا باعث اختلال در پردازنده شده و بقیه عملکرد های دستگاه دچار اختلال می شود.

  2. ویروسی شدن لپ تاپ ایسوس

عملکرد ویروس ها در هر لپ تاپی بصورتی خواهد بود که روند عمومی دستگاه را دچار اختلال کند. گاهی این ویروس ها به قدری قدرتمند هستند که روند کار سیستم کاملا دچار مشکل شده و هنگ می کند. برای مقابله با این ویروس ها لازم است آنتی ویروس هایی که از منابع معتبر دریافت شده اند را نصب کنید. توجه داشته باشید همین آنتی ویروس ها اگر از منابع معتبر دریافت نشوند خودشان باعث ایجاد آسیب در روند لپ تاپ خواهند شد.

 3. خراب بودن باتری

با وجود اینکه یکی از دلایل هنگ کردن لپ تاپ ایسوس می تواند خرابی باتری باشد اما این موضوع خیلی نادر است و کم تر پیش می آید. در صورت اطمینان از این مشکل، بهتر است با صرف هزینه کم و تعویض باطری مشکل لپ تاپ را حل کرد.

 4. داغ شدن لپ تاپ

موضوع گرم شدن لپ تاپ که در همه دستگاه ها وجود دارد و بسیار مهم است یکی از دلایل هنگ کردن لپ تاپ ایسوس است. برای دستگاه دمای ایمن وجود دارد که اگر پردازشگر ها بعلت سرعت زیاد فعالیت این دما را بالا ببرند، سرعت پردازشگر ها به اجبار پایین می آید تا دمای ایمن حفظ شود. همچنین در زمان بالا رفتن دما لپ تاپ چون فن ها به سرعت عمل میکنند، لپ تاپ صدای زیادی هم تولید می کند.
بهترین راه مقابله با این موضوع استفاده از کولپد است. البته که تنها در زمان بروز هنگ کردن دستگاه نباید از کولپد استفاده کرد و در زمان استفاده روزمره هم این وسیله به بالا رفتن سرعت لپ تاپ کمک می کند.
در صورتی که امکان تهیه کولپد وجود ندارد همین که چند دقیقه ای به دستگاه اجازه خنک شدن بدهید هم از هنگ کردن جلوگیری خواهد کرد.

دلایلی که باعث داغ شدن لپ تاپ ایسوس می گردد

  • خراب بودن فن: یکی از دلایل داغ شدن لپ تاپ ایسوس که در پی آن باعث هنگ کردن لپ تاپ هم می شود همین خراب بودن و عمل نکردن فن دستگاه است. برای حل این مشکل باید به افراد متخصص مراجعه شود.
  • قدیمی بودن درایور ها: درایور ها که ابزار رابط بین ویندوز و سخت افزار هستند به پر سرعت بودن CPU و کارت گرافیک کمک میکنند. در صورتی که درایور ها قدیمی یا خراب باشند در عملکرد لپ تاپ اختلال ایجاد می شود و باعث می شود لپ تاپ ایسوس داغ شود و هنگ کند.
  • مسدود بودن مسیر فن: این عامل که باعث بروز اختلال در عملکرد فن لپ تاپ می شود، یکی از دلایل داغ شدن لپ تاپ است.
  • قدیمی بودن لپ تاپ: دستگاه های قدیمی که از دیندوز های xp پشتیبانی می کنند ضعیف هستند و اجزا لپ تاپ، به مرور زمان قدرت خود را از دست می دهند. ضعیف بودن قطعات لپ تاپ می تواند دلیلی بر هنگ کردن آن باشد.

علت هنگ کردن لپ تاپ ایسوس

 5. مشکلات مربوط به رم یا مادر برد لپ تاپ

یکی از دلایل هنگ کردن لپ تاپ می تواند وجود خرابی یا ایردا در رم یا مادر برد لپ تاپ باشد. مادر برد که از قطعات بسیار مهم هر لپ تاپ است اگر دچار مشکل شود، قطعا لپ تاپ هم با مشکلاتی مثل هنگ کردن مواجه خواهد شد.

 6. کمبود حافظه هارد لپ تاپ

گاهی اوقات علت هنگ کردن لپ تاپ ایسوس مربوط به نبودن حافظه کافی در هارد لپ تاپ است. در صورت بروز مشکل هنگ کردن لپ تاپ ایسوس می توان از خالی کردن هارد شروع کرد. در موارد زیادی که علت هنگ کردن لپ تاپ، حافظه پر هارد باشد با همین کار مشکل برطرف خواهد شد.

 7. اتصال هارد یا USB خراب به لپ تاپ ایسوس

گاهی برای حل مشکل هنگ کردن لپ تاپ ایسوس لازم است پورت های دستگاه بررسی شوند و در صوتی که هارد اکسترنال یا USB های متصل به دستگاه دچار خرابی بودند برطرف شود.

 8. ایجاد تغییراتی در تنظیمات بایوس لپ تاپ ایسوس

تنظیمات بایوس که در تمام لپ تاپ ها با هر برندی باید مورد توجه قرار گیرد تنها لازم است یک بار انجام شود. در واقع بایوس تراشه ای است که روی مادر برد قرار می گیرد و توسط نرم افزار ویژه ای مدیریت می شود. همین تراشه است که باعث بوت شدن دستگاه می شود. اهمیت تنظیمات بایوس به قدری بالا است که در صورت تغییر در تنظیمات بایوس، دستگاه هنگ می کند و دچار خرابی می شود.
این موضوع را باید بدانید که بروز تغییر در تنظیمات بایوس لپ تاپ همیشگی نیست. مثلا گاهی با خارج کردن باتری لپ تاپ این تنظیمات تغییر می کند. و باید بصورت مداوم این تنظیمات به روز نگه داشته شوند که با مراجعه به سایت ایسوس می توان فریمور بایوس لپ تاپ را دانلود کرد. بصورت کلی می توان بعضی از مواردی که باعث هنگ کردن لپ تاپ ایسوس شود را کنترل یا تعمیر کرد. اما برای موارد تخصصی تر، باید به افراد کارشناس مراجعه شود.

 

kar-danesh

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

لینک کوتاه: