جشنواره زمستانه تا بهار(جشنواره عیدانه) ۱۰ درصد تخفیف در کل دوره ها مهلت ثبت نام فقط و فقط تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۲

لوگو آموزشگاه کار دانش
لوگو آموزشگاه کار دانش

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم؟

دسته بندی :آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ kar-danesh 3545
چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

همانقدر که لباسها به نظافت و شست و شو نیاز دارند، ماشین های لباسشویی نیز باید تمیز شوند. تمیز کردن ماشین لباسشویی تنها به دلیل رعایت بهداشت و حفظ ظاهر آن نمی‌باشد. از اصلی ترین دلایل این کار بهبود کارکرد و کارآمدی ماشین لباسشویی است. تمیز کردن ماشین لباسشویی همچنین موجب از بین بردن بوی بد داخل آن خواهد شد. این بوی بد گاهی پس از ماندگاری طولانی مدت، به لباس ها منتقل خواهد شد. در کنار اینها  نظافت ماشین لباسشویی باعث جرم گیری و جلوگیری از رسوب گذاری است.

در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزشگاه کاردانش، هر آنچه که لازم است در مورد ماشین لباسشویی بدانید؛ توسط اساتید برجسته و مجرب فرا خواهید گرفت. از ویژگی های این دوره پشتیبانی مادام العمر و ارائه گواهی نامه معتبر بین المللی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی

Washing machine cleaning methodsبهداشت ماشین لباسشویی برای اینکه دستگاه شما به درستی کار کند بسیار ضروری است. بنابراین بسته به دفعات استفاده از آن، دوره ای دستگاه خود را تمیز نمایید. تا لباس های سفید شما سفیدتر بمانند. همچنین لباس‌ها با بوی مطلوب تری همراه خواهند بود.

 روش اساسی

اولین چیزی که در مورد تمیز کردن ماشین لباسشویی باید بدانید این است که آب داغ برای تمیز  کردن آن بسیار کارآمد است. بنابراین، اگر هرگز ماشین لباسشویی خود را تمیز نکرده‌اید، آن را یک دور با آب داغ‌ و بدون لباس، روشن کنید. همچنین می توانید از یک پاک کننده مخصوص ماشین لباسشویی یا مقداری مواد شوینده لباسشویی نیز استفاده کنید. اما حتی آب نسبتا داغ نیز باید یک ماشین لباسشویی تمیز به شما بدهد.

 تمیز کردن کشوی مواد شوینده ماشین لباسشویی

کشوی مواد شوینده در جلوی دستگاه را بردارید. کشو را در آب داغ و صابون خیس کنید. با استفاده از یک مسواک قدیمی، هرگونه صابون ها را پاک کنید. کاملاً بشویید و با یک حوله آن را خشک کنید. این کشو که منطقه ای است طراحی شده برای نگهداری مواد شوینده؛ به طرز شگفت انگیزی کثیف می‌شود. بنابراین شروع از اینجا بسیار مهم می‌باشد.

نحوه تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

دمای دستگاه خود را در حداقل 60 درجه سانتیگراد قرار دهید. سپس 230 میلی لیتر سرکه سفید را مستقیماً در درام بریزید. این یک راه عالی و طبیعی برای از بین بردن باکتری ها است. همچنین بوی بد آن در طول چرخه آبکشی ناپدید خواهد شد. وقتی چرخش ماشین لباسشویی تمام شد، 1/2 جوش شیرین را به درام اضافه کنید. دوباره ماشین را روی چرخه گردش قرار دهید. پس از اتمام دور آن، درزگیر و قسمت بیرونی درب را تمیز کنید. در نهایت با خشک کردن آن با دستمال و باز گذاشتن درب، مطمئن شوید که داخل آن کاملاً خشک شود.

در مرحله بعدی دو فنجان سرکه سفید را در کشوی مواد شوینده بریزید. ماشین لباسشویی را با آب داغ روشن کتید. پس از اتمام گردش 1/2 فنجان جوش شیرین را مستقیماً به درام اضافه کنید و دوباره ماشین را روشن نمایید. سپس داخل درام واشر را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید و درزگیر بیرونی و درب را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سفید کننده

نصف فنجان سفید کننده را مستقیماً در درام ماشین لباسشویی و نیمی را در کشوی مواد شوینده خود اضافه کنید. یک شستوشو با آب داغ  انجام دهید. اگر می توانید پس از پر شدن دستگاه از آب، شستوشوی خود را متوقف کنید. این کار را برای یک ساعت انجام دهید. سپس چرخه را دوباره شروع کنید. یک چرخه آبکشی اضافی انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام سفید کننده ها پاک شده اند. پس از اتمام کار، داخل در را پاک کنید و درزگیرها را خشک نمایید.

اگر از طرفداران تمیز کردن با سفید کننده هستید؛ بدیهی است که در تمیز کردن کثیفی و کپک از درام و کشوی مواد شوینده ماشین لباسشویی و همچنین بیرونی بسیار موثر است. ولی از استفاده زیاد آن برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خودداری کنید.

تمیز کردن مهر و موم لاستیکی ماشین لباسشویی

مهر و موم های لاستیکی ماشین لباسشویی، مانند کشوی مواد شوینده، پناهگاهی برای کپک و کپک هستند. اما در آن همه چیز از سکه گرفته تا مو را نیز خواهید یافت. به کمک یک پارچه مرطوب اشباع شده، با آب صابون دور درزگیرهای لاستیکی ماشین لباسشویی را پاک کنید. هنگامی که آنها را از فلز جدا می کنید مراقب باشید. زیرا ممکن است به طور تصادفی آنها را پاره یا باز کنید. در صورت امکان، باقی مانده های چسبیده به مهر و موم را پاک کنید. در صورت لزوم به آرامی هرگونه کثیفی سرسخت را با یک مسواک پاک نمایید.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر ماشین لباسشویی، معمولاً در زیر درب درام درست بالاتر از سطح کفقرار دارد. مانع از رسیدن همه چیزهای بدی که در شکاف ها جمع می شوند مانند: کرک، مو و سکه به پمپ خواهد شد. بنابراین، کار مهمی انجام می دهد. اما درست مانند کشوی مواد شوینده، می تواند محل بسیار خوبی برای رشد کپک ها و میکروب ها باشد که به نوبه خود می تواند باعث ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی شود.

دستورالعمل های دفترچه ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید تا در صورت رفع مشکل، نحوه جدا کردن روکش و نحوه جدا کردن فیلتر را بیابید. راهنمای کاربر نیز باید نحوه تمیز کردن فیلتر را توضیح دهد. ممکن است لازم باشد یک کاسه یا سینی را روی حوله ای زیر آن قرار دهید تا نشت زهکشی را بگیرید. دقت داشته باشید که درپوش را با دقت تعویض کنید.

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی ماشین لباسشویی

Washing machine cleaning methods

درام ممکن است با سرعت گرد و غبار می شود. اما کشوی مواد شوینده می تواند چکه کند. همانطور که در هنگام شستوشو یا بعد از آن ممکن است چکه کند. با استفاده از یک پارچه مرطوب و مایع لباسشویی، لکه های بیرونی ماشین لباسشویی را تمیز و گرد و غبار را پاک کنید. در آخر هم قسمت بیرونی را با یک حوله آشپزخانه تمیز خشک نمایید.

از مواد شوینده به عنوان پاک کننده ماشین لباسشویی استفاده کنید

تمیز کردن لباسشویی با مواد شوینده به جای یک تمیزکننده تخصصی ماشین لباسشویی کاملاً مناسب است. می‌توانید از مواد شوینده معمولی خود استفاده کنید. اگرچه بهترین کارکرد برای یک شوینده طبیعی و گیاهی است. به علت قوی بودن، نیازی به استفاده زیاد از آنها را ندارید. شوینده لباسشویی غلیظ متد در اسطوخودوس وحشی ار بهترین ها است. این شوینده 95 درصد گیاهی است و حاوی آنزیم های قدرتمندی می‌باشد. که وظیفه تمیز کردن عمیق دستگاه و همچنین لباس های شما را بر عهده دارد. همچنین بوی بسیار خوبی دارد. همچنین در بسته بندی های قابل پر کردن و بازیافتی عرضه می شود.

از پرکربنات سدیم برای خوشبو کردن ماشین لباسشویی خود استفاده کنید

سدیم پرکربنات اغلب به عنوان “سفید کننده لباسشویی” یا “سفید کننده اکسیژن” نامگذاری می شود. و در خوشبو کردن و خلاص شدن از بوی نامطبوع ماشین لباسشویی بسیار خوب عمل می‌کند. قوی تر از جوش شیرین اما ایمن تر از سفید کننده مایع است. بنابراین یک شوینده عالی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی شما به صورت هفتگی است. این ماده به شکل پودر است و باید دقیقاً مانند بی کربنات سدیم استفاده شود.

چگونه یک ماشین لباسشویی را با ویتامین C تمیز کنیم

برای خلاص شدن از رسوب در ماشین لیاسشویی، استفاده از یک ماده قلیایی مانند جوش شیرین با PH بالای آن برای از بین بردن لکه های چرب و روغنی عالی می‌کند. با این حال، اگر در یک منطقه آب سخت زندگی می کنید، ممکن است متوجه شده باشید که تمیز کردن ماشین لباسشویی خود با جوش شیرین کار زیادی انجام نمی‌دهد.

در این صورت می‌توانید از اسید سیتریک و اسید اسکوربیک ، معمولاً به عنوان ویتامین C شناخته می شود، استفاده کنید. این دو ازعوامل کاهش دهنده هستند. آنها را به ویژه برای تمیز کردن تجمعات مرتبط با آب سخت، زنگ زدگی، رسوب آهک، و کف صابون یا تجمع مواد شوینده به کار می‌برند.

برای شروع، یک قابلمه آب را به جوش آورده و تقریباً 200 گرم پودر اسید اسکوربیک و 100 گرم پودر اسید سیتریک را در آب حل کنید. محلول گرم را مستقیماً به درام دستگاه خود اضافه کنید. سپس کمی از آن در سینی بریزید. دستگاه را با آب گرم و بدون لباس روشن کنید. از اسید سیتریک رقیق نشده روی سینی های پلاستیکی ماشین لباسشویی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب شود.

چگونه از شر رسوبات آهکی در ماشین لباسشویی خلاص شویم؟

دراین مورد محصولات زیادی وجود دارد. اما سرکه سفید نیز این کار را انجام می دهد. یک فنجان بزرگ را به کشوی مواد شوینده اضافه کنید و یک چرخه شستشوی با آب داغ را اجرا نمایید. البته اسن شستوشو را بدون لباس انجام دهید. اگر ماشین لباسشویی شما به استفاده از سرکه در ماشین هشدار داده است. می‌توانید از پاک کننده های ماشین لباسشویی استفاده کنید.

ماشین لباسشویی را با نوشابه و سرکه تمیز کنید

Washing machine cleaning methods

برای بهترین نتیجه هنگام تمیز کردن ماشین لباسشویی، همیشه سرکه یا نوشابه را مستقیماً داخل درام قرار دهید. سینی و درب را به طور جداگانه با یک برس، با استفاده از سرکه یا مایع شوینده تمیز کنید. برای خلاص شدن از رسوب باقیمانده و هر گونه کپک، آن را بشویید.

سپس 500 گرم، نوشابه را در درام بریزید و دستگاه را با اب داغ  روشن کنید. همیشه چرخه کامل را انتخاب کنید تا واقعاً از قدرت پاک کنندگی مواد بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید سرکه بیشتری به سینی مواد شوینده اضافه کنید تا قسمت های دور از دسترس ماشین لباسشویی خود را تمیز و ضدعفونی نمایید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با منیزیم سولفات و سرکه

متیزیم سولفات یا نمک اسپوم، یک عامل پاک کننده بسیار دست کم گرفته شده است. این پاک کننده چندین نسل است برای درمان بیماری های پوستی مختلف به کار می‌رود.   نمک اپسوم که ترکیب شیمیایی آن سولفات منیزیم است؛ حاوی منیزیم، گوگرد و اکسیژن می‌باشد. مزایای نمک اپسوم در ماشین لباسشویی شما بسیار بیشتر از یک عمل تمیز کردن ساده است. یعنی، ترکیب شیمیایی آن به طور طبیعی ضد باکتری است، بنابراین به جای اینکه فقط داخل دستگاه شما را شستوشو دهد، آن را ضدعفونی نیز می کند.

 1. یک فنجان نمک اپسوم را به نصف فنجان سرکه یا حتی فقط آب مستقیماً به درام اضافه کنید.
 2. ماشین لباسشویی را روشن کنید. اجازه دهید محلول نمک حداقل نیم ساعت خیس بخورد.
 3. در آخرم منتظر بمانید تا دستگاه چرخه را تمام کند و از نتایج لذت ببرید.

چگونه از بوی بد ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم

 1. کشوی مواد شوینده را باز بگذارید: اجازه دادن به گردش هوای این ناحیه در بین چرخه های شستوشو؛ به جلوگیری از رشد کپک در آنجا کمک می کند.
 2. مواد شوینده را اندازه گیری کنید: با رعایت دستورالعمل های روی بسته بندی، فقط به مقدار لازم از مواد شوینده استفاده کنید. اضافه بار مواد شوینده باعث ایجاد رسوب در داخل دستگاه می شود.
 3. شستوشوی داغ و خالی را انجام دهید:  حتما یک بار در ماه، شستوشوی با آب داغ خالی انجام دهید. با این کار همانطور که قبلا گفتیم؛ هرگونه تجمع و بو را از بین ببرید. می‌توانید به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، به آن جوش شیرین، بی کربنات یا سرکه اضافه کنید.
 4. درام را خارج کنید: در بین شستشوها، درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید. حداقل تا زمانی که قسمت داخلی و درام خشک شود. این امر احتمال رشد قارچ ها و باکتری ها را در داخل کاهش می دهد.
 5. مهر و موم ها را تمیز نگه دارید: بعد از هر بار شستشو، همانطور که ماشین لباسشویی را خالی می کنید، بررسی کنید که چیزی در شکاف بین مهر و موم ها رسوب نکرده باشد.
 6. فیلتر را تمیز نگه دارید: فرآیند تمیز کردن فیلتر را هر سه یا چهار ماه یکبار تکرار کنید؛ تا ماشین لباسشویی شما بسیار بهتر عمل کند.
 7. از نمای بیرونی مراقبت کنید: پاک کردن منظم درکوتاه مدت، آسان تر از تمیز کردن سالانه خواهد بود.
 8. کثیفی را دور نگه دارید: پاک کردن هر گونه کثیفی اضافی از لباس های گل آلود قبل از قرار دادن داخل دستگاه، آن را تا حدالامکان تمیز نگه می دارد.
 9. به رسوب آهک فکر کنید: اگر در منطقه آب سخت زندگی می کنید، از یک نرم کننده آب متصل به لوله ورودی خود استفاده کنید یا قرص های نرم کننده را همراه با شستشوی خود قرار دهید. هر دوی اینها به به حداقل رساندن رسوب آهک کمک می کند.

هنگام تمیز کردن ماشین لباسشویی چه کارهایی نباید انجام داد؟

یکی از اشتباهات رایج هنگام تمیز کردن ماشین لباسشویی، این است که سعی کنید با مقدار زیادی مواد شوینده ماشین را تمیز کنید. چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که مواد شوینده بیش از حد در داخل درام کف خواهند کرد. سپس باعث می شود آب کف آلود از طریق محفظه سینی از دستگاه خارج شده و آشپزخانه شما را کثیف کند.

در این هنگام، از مواد شوینده مایع استفاده نکنید. حتی اگر از پودر شوینده استفاده می کنید، فقط کمی به آن مصرف نمایید. بهتر است به طور کلی از مواد شوینده معمولی خودداری کنید. می‌توان به جای آن از پاک کننده مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کرد.

kar-danesh

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =

لینک کوتاه: