تخفیف ویژه 10 درصدی در کل دوره ها فقط فقط  شرکت در دوره تا 31 خرداد ماه

لوگو آموزشگاه کار دانش
لوگو آموزشگاه کار دانش

نحوه کار و عیب یابی پکیج بوتان

دسته بندی :آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ kar-danesh 4326
نحوه کار و عیب یابی پکیج بوتان

بدیهی است که پکیج ها به علت کاربرد گسترده ای که دارند؛ دچار مشکلاتی شوند. پکیچ بوتان مانند سایر پکیج ها پس از مدتی دچار خرابی خواهد شد. در بیشتر مواقع خرابی پکیج بوتان میتواند به دو دلیل باشد. خرابی برد دستگاه و کثیف بودن قسمت یون دستگاه، یون به قسمتی گفته میشود كه وظیفه خواندن مشعل برای برد دستگاه را دارد.

به این نکته توجه کنید، عیب یابی و رفع آن امری تخصصی و نیازمند دانش و تجربه کافی می‌باشد. به علت هزینه بالای پکیج ها کوچکترین بی دقتی، می‌تواند سبب اختلال در کارکرد آنها شود. این موضوع نیز موجب تعویض پکیچتان گردد.

آموزشگاه کاردانش با برگزاری دوره آموزش نصب و تعمیرات پکیج، در بدست آوردن تخصص و ورود به بازار کار به شما کمک می‌کند. این دوره شامل ویژگی هایی نظیر اساتید مجرب، گواهی پایان دوره بین المللی و دوره تخصصی ورد به بازارکار می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

نحوه عیب یابی و رفع عیب پکیج بوتان

how to fix a butan package prolems

دو پیچ تنظیم دمای پتانسیومتر یا ولوم در دو طرف كلید انتخاب فصل قرار دارند؛ به كمك آن می توان دمای آب خروجی شوفاژ را تنظیم نمود. آب مصرفی حداكثر 65 درجه و آبگرم شوفاژ 85 درجه سانتیگراد است. قسمت بالای فشار سنج، ترمومتر دستگاه قرار دارد. می توان از روی آن دمای آبگرم شوفاژ را مشاهده کرد.

زیاد بودن صدای پکیج بوتان

هنگام استفاده از آب گرم صدای پکیج زیاد است. بعد از آن چراغ قرمز شده و پکیج خاموش می‌شود. این امر به دلیل رسوب گرفتن مبدل دستگاه است. برای رفع آن باید مبدل پکیج اسیدشویی شود.

روشن نشدن پکیج بوتان

ممکن است دستگاه در قسمت شمعک دچار مشکل شده و به دنبال علت روشن نشدن شمعک پکیج بگردید. و یا اینکه دلایل دیگری سبب بروز مشکل در پکیج، و به روشن نشدن آن ختم شوند. در هر صورت توجه داشته باشید که بسیاری از این دلایل به واسطه تخصصی بودن، تنها توسط تکنسین های پکیج رفع خواهند شد. در صورت هرگونه دستکاری توسط افراد دیگر، می تواند منجر به خطرات جدی و خسارات مالی شود.

برای اطلاع از وجود مشکل در پکیج، ابتدا فشار آب خانه و شیرهای آب، جعبه برق و فیوزها و شیرها و لوله های گاز را بررسی کنید. اگر آنها دچار مشکل نشده باشند، می توان اینگونه برداشت کرد که پکیج، لوله و شوفاژ های آن ایراد دارند.

برخی از پکیج ها، نمایشگر دیجیتال دارند که کدهای خطایی را به هنگام بروز مشکل در دستگاه نشان می دهند. برخی دیگر دارای چراغ قرمزی هستند که در صورت وجود مشکل در پکیج، روشن خواهد شد. بنابراین ابتدا کد خطا و ارور مربوطه را در دفترچه راهنمای پکیج پیدا کنید. تا حد امکان به رفع آن به پردازید. همچنین می‌توانید با ریست کردن دستگاه مشاهده کنید که چراغ قرمز خاموش می شود یا خیر. در صورتی که پس از ریست دستگاه همچنان چراغ قرمز روشن شود؛ تعمیرکار، باید پکیج شما را بررسی کند.

گرفتگی هوای لوله های مدار

یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن در پکیج بوتان، گرفتگی هوای لوله های مدار پکیج و رادیاتورها است. اگر پس از راه اندازی و ریست پکیج همچنان مشکل حل نشده باشد، ممکن است ایراد از گرفتگی لوله های مدار پکیج باشد. در این صورت که نیاز به هواگیری وجود دارد. بنابراین با کمک یک تشت آب، رادیاتورها یا شوفاژها را هواگیری کنید.

تنظیم نبودن فشار آب پکیج بوتان

در اکثر اوقات، علت روشن نشدن پکیج مربوط به فشار آب آن می‌شود. اگر فشار آب در محدوده کارکرد دستگاه نباشد و یا خیلی بالا یا خیلی پایین قرار گیرد؛ در این حالت به اصطلاح پکیج دچار افت فشار شده. تمامی پکیج های دیواری مجهز به سیستم فشارسنج هستند و در صورت بالا رفتن و یا افت فشار پکیج دستگاه را خود به خود خاموش می کنند. با این وجود همواره باید از تنظیم فشار آب پکیج مطمئن شوید و اینکار را به صورت ماهانه انجام دهید.

از طریق نشانگر عقربه ای می توان فشار آب پکیج را بررسی کرد. این عدد معمولا بین ۱و ۲ قرار دارد؛ که فشار کارکرد نرمال دستگاه می‌باشد. چنانچه عقربه فشار به نزدیک ۰٫۵ برسد پکیج خود به خود خاموش می شود و تا هنگام تنظیم مجدد فشار نیز روشن نخواهد شد. در این شرایط از طریق شیر فشار آب که معمولا در زیر دستگاه قرار گرفته است، فشار آب قابل تنظیم و افزایش یا کاهش می‌باشد.

کم شدن فشار پکیج بوتان

به طور کلی کم شدن فشار در پکیج ها، از موارد زمین ساز سایر مشکلات خواهد بود. از دلایل آن به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • معیوب بودن شیر اطمینان فشار
  • نشتی داشتن دریچه اتوماتیک تخلیه هوا
  • نشتی و آبریزش رادیاتورها و شیرهای آنان
  • گرفتگی هوای رادیاتورها
  •  ایراد در گیج فشار؛ معمولا در ۹۰% اوقات، علت افت فشار پکیج به نشتی سیستم پکیج و یا مدار آن مربوط است.

در چنین حالتی، چراغ پیلوت پکیج را چک کنید که روشن باشد. در صورت خاموش بودن آن، از دفترچه راهنمای دستگاه برای روشن کردن دوباره آن استفاده کنید. ممکن است برچسبی بر روی بدنه دستگاه قرار گرفته و دستورات لازم بر روی آن نوشته شده باشد.

اگر پکیج شما چراغ پیلوت ندارد و علائم هشداردهنده یا کدهای خطایی بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شوند، کافی است دستگاه را ریست کنید. اگر با انجام موارد ذکر شده، همچنان مشکل شما حل نشده باقی ماند؛ وقت آن رسیده است تا با تعمیرکاران باتجربه تماس و از آنها کمک بگیرید.

رسوب گرفتگی لوله های مدار

علت این رخداد به سختی آب منطقه زندگی شما باز می‌گردد. بهتر است در صورتی که پکیج شما دارای سختی گیر آب یا فیلترهای رسوب گیر نمی‌باشد، پیش از بروز مشکل پکیج را مجهز نمایید.

اگر پکیج بوتان شما به دلیل رسوب گرفتگی لوله ها و شوفاژها روشن نشده باشد، ممکن است به تنهایی توانایی رفع آن را نداشته باشید. توصیه ما این است که مشکل را با تعمیرکاران حرفه ای در میان بگذارید.

سرد شدن قسمت میانی و بالایی رادیاتورها

این مورد مربوط به گرفتگی لوله ها توسط رسوب ها می باشد. جمع شدن لجن و رسوب در این سیستم ها به تمامی سیستم از جمله پمپ ها، مبدل های حرارتی و حتی رادیاتورها آسیب خواهد رساند. در صورتی که لوله های شوفاژ گرم است اما پره ها یا قسمت میانی و بالایی رادیاتور سرد است، احتمال گرفتگی لوله ها و رادیاتور توسط لجن یا رسوب وجود دارد.

عدم درستی در کارکرد دودکش پکیج یا نصب آن

اگر دودکش پکیج به فاصله مناسبی از سقف قرار نگرفته باشد، در بیرون راندن دودها موفق عمل نخواهد کرد. در این حالت بخشی از دودها در محل دستگاه جمع خواهند شد. برای رفع این مورد پکیج ها سنسورهایی جهت تشخیص تجمع دود در اطرافشان دارند. این سنسور ها سبب خاموش شدن دستگاه به صورت خودکار و با سرعت می‌شوند. حتی پس از روشن کردن دوباره پکیج، بلافاصله خاموش خواهند شد. حداقل ارتفاع استاندارد از پکیج تا بالای کلاهک دودکش ۴ متر است.

روشن نشدن شمعک پکیج بوتان

اگر سیستم جرقه زنی و گاز رسانی پکیج دچار مشکل باشد؛ می‌تواند سبب روشن نشدن شمعک شود. اما ممکن است خود شمعک نیز ایراد داشته باشد. برا پیدا کردن عیب آن باید شیر آب گرم را باز  و به صورت دستی، به کمک فندک، شمعک را روشن کرد. در این حالت اگر پیکج روشن شود، ایراد از سیستم شمعک پکیج است و باید تعویض گردد.

همچنین گاز شمعک از طریق لوله نازکی تامین می شود. ممکن است این لوله به علت آلودگی و گرد و خاک دچار گرفتگی شود. این موضوع در نهایت شمعک پکیج را خاموش خواهد کرد و پکیج قادر به دوباره روشن شدن نخواهد بود.

گرم نکردن آب توسط پکیج بوتان

این مشکل که در مدل های قدیمی تر بیشتر به چشم می خورد به علت ایراد شیر سوئیچ می‌باشد. شیر سوئیچ قطعه ای از پکیج است که به عنوان  یک قفل کانالی عمل کرده؛ آب گرم شده در داخل پکیج را به مدار لوله های آب گرم شیرهای آب و حمام یا مدار آب شوفاژها می‌رساند. هنگامی که شیر سوئیچ بر روی مدار آب گرم باشد؛ آب گرم موجود به سمت شیرهای آب، و زمانی که شیر سوئیچ بر روی مدار رادیاتورها قرار داشته باشد، آب گرم پکیج به سمت رادیاتورها و گرم نمودن آنها منتقل خواهد شد.

در اکثر شرایط، شیر سوئیچ به مرور زمان می تواند ایراد پیدا کند و در یک وضعیت قرار گیرد. در این حالت پکیج گرمایش شوفاژها را تامین خواهد کرد. اما آب گرم را به شیرها نمی‌رساند.در مواقعی نیز ممکن است قضیه برعکس شود. از نشانه های خرابی شیر سوئیچ این است که در بهترین حالت گرمایش عالی شوفاژها کم و  آب شیرها ولم می‌باشند. همچنین در تابستان که شوفاژها خاموش هستند اگر آب ولرم باشد و با روشن کردن شوفاژها دمای آب  مقدار کمی بیشتر می‌شود و این امر نشان دهنده معیوب بودن شیر سوئیچ است.

گرم شدن بیش از حد پکیج بوتان

در صورتی که پکیج افزایش دمای زیادی داشته باشد، برای جلوگیری از خطرات و ایمنی، دستگاه خاموش خواهد شد. اگر پکیج دارای نمایشگر دیجیتالی باشد، کد خطای آن ظاهر می شود. در این حالت بوق ممتدی کشیده می‌شود تا شما را از گرم شدن بیش از حد خود باخبر کند.

 دچار مشکل شدن برد پکیج بوتان

در شرایطی نیز ممکن است مشکل به دلیل ایراد در برد پکیج به وجود آمده باشد. برای این حالت باید به تعمیرکار پکیج مراجعه نمود عیب یابی را به او سپرد. در صورت تشخیص معیوب بودن برد، آن را تعویض یا تعمیر خواهد کرد.

رفع خطای e01 پکیج بوتان

butan package problems

 

این ارور به دلیل عدم تشکیل شدن شعله در شیر گاز، جرقه زنی یا حسگر رخ می‌دهد. این امر می تواند به  اشکال در شیر گاز مشعل و یا جرقه زن باشد یا امکان دارد که حسگر شعله ایراد داشته باشد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد ارور e01 پکیج بوتان نبود گاز مناسب در لوله های متصل شده به پکیج است. بهترین کار برای رفع خطای e01 پکیج بوتان این است که با یک کارشناس خبره تماس گرفته و کار تعمیر پکیج به او سپرده تا از هرگونه آسیب بیشتر پیشگیری شود.

برای رفع این ارور باید دستگاه محافظ برق پکیج با سایر دستگاه ها مشترک نباشد. یکی از کارهایی که می‌توان برای رفع خطای e1 پکیج بوتان انجام داد قطع و وصل کردن برق پکیج است.

kar-danesh

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

لینک کوتاه: