جشنواره زمستانه تا بهار(جشنواره عیدانه) ۱۰ درصد تخفیف در کل دوره ها مهلت ثبت نام فقط و فقط تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۲

لوگو آموزشگاه کار دانش
لوگو آموزشگاه کار دانش

پکيج چگالشی چیست؟

دسته بندی :آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ kar-danesh 4002
پکیج چگالشی چیست

پکیج ها انواع مختلفی دارند. این تنوع از کارایی و استفاده آنها حاصل می‌شود. در این مقاله به موضوع پکيج چگالشی چیست و کاربرد و انواع ان پرداختیم. جهت اگاهی کامل لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سازندگان در ابتدای تولید به چگونگی نصب و مصرف انواع انرژی ها توسط این سیستم های گرمایشی نوین توجه کافی نشان می‌دهتد. بنابراین رفته رفته با پبشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت، در بهبود این سیستم ها نیز دستی برده و به این ترتیب انواع مختلفی از این سیستم ها تولید و عرضه شدند. جلوتر به چگونگی پیدایش این محصول می‌پردازیم. در ابتدا باید بگوییم این سیستم ها جدیدترین انواع پکیج ها می‌باشند. حتی در کشورهای اروپایی نیز به علت صدمه کمی که به محیط زیست وارد می‌کنند؛ همچنین کاهش مصرف سوخت فسیلی، مورد توجه دولت های زیادی قرار گرفته‌اند. جایگزین مناسبی برای سیستم های قدیمی گرمایشی خانه ها خواهند بود.

نصب و تعمیرات پکیج های چگالشی به اندازه تولید و عرضه آنها مهم می‌باشند. در کنار توجه به کیفیت و ماندگاری باید گفت باز هم سیستم ها دچار خرابی و مشکلاتی خواهند شد. چه بهتر که بدانیم خرابی در بعضی وسایل، نیاز به توجه بیشتری نیز دارد. چراکه ارزش تعمیر و تعویض در آنها دیده می‌شود. علت این امر هم کاربرد و مزایای قابل توجه پکیج های چگالشی است. خبر خوب اینکه آموزشگاه کاردانش با برگزاری دوره آموزش تعمیرات پکیج برای علاقه مندان به تعمیرات فرصت آشنایی با آخرین اطلاعات و آپدیت های تکنولوژی در حیطه گرمایشی را فراهم کرده است. از ویژگی های برجسته این دوره، می‌توان به ارائه مدرک معتبر در سطح جهانی، اساتید مجرب و فعال در حوزه تعمیرات انواع پکیج و همینطور تضمین پشتیبانی چندین ساله اشاره کرد. در صورت تمایل به شرکت در این دوره با مشاورین ما در تماس باشید.

پکیج چگالشی چیست و چگونه کار می‌کند ؟

پکیج چگالشی چیست ؟

پکیج چگالشی با گاز یا نفت کار می‌کند. این پکیج ها برای کمک به بهبود بهره‌وری انرژی طراحی شده است. این کار با تبدیل تراکم بخار آب به گرما انجام می‌شود. آنها می‌توانند مقداری از گرمای از دست رفته را از گازهای زائد بازیابی کنند. تنها تفاوت بین پکیج چگالشی و پکیج های غیر چگالشی میزان گرمای قابل استفاده ای است که تولید می‌کند. به علاوه این واقعیت که آنها می‌توانند بیش از 90٪ راندمان انرژی را به دست آورند.

پکیج چگالشی چگونه کار می کند؟

همانطور که پیش تر گفتیم پکیج شما از گاز یا نفت به عنوان سوخت استفاده و با روشن شدن شروع به سوختن خواهد کرد. با انجام این کار، گرمای مشعل را به یک مبدل حرارتی اولیه وارد می‌نماید. هوای گرم از طریق مبدل حرارتی عبور می‌کند. تا زمانی که ممکن است در اینجا نگهداری می‌شود؛ تا دما را افزایش دهد. سپس این گرما را به رادیاتورها انتقال می‌دهد. سپس گرما از طریق یک منطقه متراکم ثانویه عبور می‌کند؛ چیزی که در مدل های دیگر پکیج ها وجود ندارند. با انجام این کار، هوای گرم متراکم شده و باعث ایجاد قطرات یا بخار آب خواهد شد. سپس جمع‌آوری شده و از طریق زهکشی دفع می‌شوند. این یکی از مزایای اصلی پکیج چگالشی است زیرا هیچ پکیچ دیگری این میزان بازده را نخواهد داشت.

پکیج های چگالشی به گونه ای طراحی شده اند؛ که گرمای بیشتری را قبل از از دست دادن بازیابی کنند. در دیگ‌های قدیمی‌تر، احتمالاً می‌توانید انتظار داشته باشید که گرمای خروجی از دودکش بیش از 200 درجه سانتیگراد باشد. با یک پکیج چگالشی جدیدتر، دمای آن به طور قابل توجهی به حدود 55 درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. پکیج های چگالشی در تبدیل گرما برای افزایش دمای آب خنک برگشتی عالی هستند.

آیا پکیج چگالشی نیاز به تخلیه دارد؟

به طور خلاصه بله. در واقع برای پکیج های چگالشی مدرن یک تخلیه لازم است تا پکیج شما بتواند؛ زباله را دفع کند. همچنین با دودکش خارجی قابل جفت شدن است. در نهایت گازهای زائد را به صورت بخار آزاد می‌کند.

پکیج چگالشی باید در چه دمایی تنظیم شود؟

اگر پکیج چگالشی روی دمای اشتباه تنظیم شود؛ آنقدر که می‌توانست کارآمد نخواهد بود. تمام هدف یک دیگ چگالشی این است؛ که انرژی و گرما ثابت به صورت ذخیره شده، ثابت بماند. بنابراین اطمینان از اینکه، پکیج چگالشی در دمای عالی قرار دارد ضروری است. دمای کلیدی برای گرمایش مرکزی شما باید حدود 70 درجه سانتیگراد باشد. آب گرم نیز باید حدود 60 درجه سانتیگراد تنظیم شود.

مزیت های پکيج چگالشی چیست ؟

پکیج چگالشی در مقایسه با پکیج های قدیمی دارای مزایای زیادی است. همانطور که قبلاً با جزئیات ذکر کردیم، نرخ بهره وری انرژی این پیکج ها بیش از 90٪ است. بنابراین بلافاصله، این به عنوان یک مزیت برای این پکیج ها برجسته می‌شود. در اینجا فقط چند دلیل دیگر وجود دارد؛ که چرا پکیج چگالشی برای شما مناسب است؟

 • صرفه جویی در پول قبض: انرژی مصرفی خانه شما به دلیل ذخیره شدن توسط این پکیج ها و بازگردانده شدن مجدد آنها به محیط کمتر خواهد بود.
 • نتطیم خودکار: ترموستات شما را می‌توان به صورت بی‌سیم برای سهولت استفاده، کنترل کرد. آنها می‌توانند به طور خودکار دمای هوا را حس کنند و گرمایش شما را در صورت نیاز تغییر دهند.
 • اشغال فضای کم: پکبج بخار شما به راحتی می‌تواند در خانه پنهان شود و فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد.
 • کاهش تولید کربن دی اکسید:  نرخ بهره وری 90 درصد ردپای کربن را برای خانواده شما کاهش می‌دهد.
 • نصب آسان
 • مصرف کم سوخت های فسیلی
 • جلوگیری از ورود گازهای گلخانه ای به هوا
 • کاهش گرمایش زمین

آیا پکیج های چگالشی ایمن هستند؟

برای اطمینان از سرمایه‌گذاری مردم در بهترین انواع پکیج برای خانه‌هایشان، بررسی‌های ایمنی گسترده‌ای را انجام داده‌اند تا مطمئن شوند که برای این کار مناسب هستند. دیگ های چگالشی برای خانه شما ایمن تر می‌باشند. زیرا برای عایق حرارتی آب بندی شده اند. هیچ خطری برای مکیده شدن چیزی به داخل دیگ وجود ندارد. همچنین هیچ خطری برای تماس شما یا یکی از اعضای خانواده با مواد یا گازهای سمی وجود ندارد. زیرا همه چیز به طور ایمن از طریق دودکش خارجی و سیستم زهکشی دفع می‌شود.

افسانه ای که در مورد پکیج های چگالشی وجود دارد؛ این است که آنها احتمال زیادی دارد که به اندازه سایر انواع پکیج های بخار قابل اعتماد نباشند. این حرف مطمئناً درست نیست. همه اجزای این پکیج های استاندارد قابل اعتماد هستند. شاید حتی بیشتر از آن. آنها همچنین در هر زمان مورد استفاده قرار گیرند؛ کاملاً کارآمد هستند.

نکات مهم و جالب در استفاده از پکیج های چگالشی

 • نصب راحت بر روی دیوار
 • سهولت نصب در فضای آزاد، به علت وجود دودکش کوتاه
 • استفاده و نصب در مکان هایی چون زیر پله و…
 • افزایش کارایی پکیج چگالشی با سرویس سالانه برخلاف سایر پکیج ها
 • تفاوت طول عمر پکیج چگالشی بر اساس کیفیت ساخت، مدل و کاربرد آن
 • ازسال 2005، تمام پکیج های گازی جدید نصب شده در بریتانیا طبق قانون ملزم به تغییر به پکیج های چگالشی شدند. همچنین در اروپا از سال 2002 با توجه به ویژگی های پکیج های چگالشی این تغییرات شروع شده است.

مشکلات رایج پکیج های چگالشی

پکيج چگالشی چگونه کار می کند ؟

پکیج های چگالشی جریان ثابتی از میعانات را تولید می‌کنند؛ که مانند سینک ظرفشویی و ماشین لباسشویی شما به فاضلاب خانه جهت تخلیه نیاز دارند. برای ایمنی، اگر خروجی مسدود شود پکیج چگالشی شما به طور خودکار متوقف خواهد شد. شایع ترین علت این امر یخ زدن لوله میعانات گازی می‌باشد.

هزینه خرید پکیج چگالشی چقدر است؟

اندازه ها و انواع پکیج ها متناسب با نیاز مصرف کنندگان و مدل پکیج آنها متفاوت است. بنابراین بهتر است از یک متخصص در این مورد کمک بگیرید؛ تا مناسب ترین نوع پکیج را خریداری نمایید. به خاطر داشته باشید؛ که مدل ‌های گران قیمت با خروجی ‌انرژی بیشتر، ممکن است مناسب برای آب و گرمایش کل خانه شما نباشند. زیرا ممکن است این مدل ها برای محل مورد نظر بریا نصب پکیج، بسیار بزرگ ‌تر باشند. در نتیجه به درستی کار نخواهند کرد. همچنین هزینه ‌های غیر ضروری را به همراه خواهند داشت. به همین علت هزینه کلی  نصب و راه اندازی پکیج با توجه به مساحت در نظر گرفته می‌شود؛ و مقداری نا مشخص است.

آیا دود پکیچ چگالشی مضر است؟

بله آنها مضر هستند؛ و نباید استنشاق شوند. مهم است که مطمئن شوید گازهای خروجی از پکیج به درستی به بیرون هدایت شوند. به همین دلیل باید از این مورد اطمینان یابید. همچنین بهتر است که خانه شما دارای زنگ هشدار مونوکسید کربن باشد؛ و بتواند آن را شناسایی کند. در این شرایط زنگ هشدار دود به صدا در خواهد آمد. اصلا جای نگرانی برای سرویس صحیح و نحوه استفاده درست از آن نخواهد بود.

پکیج چگالشی با پکیج معمولی چه فرقی دارد؟

تفاوت اصلی پکیج چگالشی با پکیج معمولی در نوع عملکرد آنهاست. همین موضوع باعث شده تا پکیج های چگالشی مصرف گاز کمتری داشته باشد. دیگر اینکه در مصرف آب صرفه جویی بیشتری می‌کنند. برای مناسب ترین تعریف برای پکیج مناسب باید گفت؛ شما به محض باز کردن شیر آب، به آب گرم دسترسی خواهید داشت و مجبور به صبر کردن برای گرم شدن آب درون لوله چندین ثانیه نخواهید بود. به عبارتی دیگر دستگاه پکیجی مناسب است که بیشترین راندمان، در عین حال بهینه ترین مصرف سوخت و کمترین تولید آلاینده را داشته باشد. حال اگر به صورت تخصصی می‌خواهید به بررسی این مورد بپردازید؛ با ما همراه باشید. چراکه در ادامه قصد داریم تاریخچه طراحی پکیج ها را بیان کنیم از پکیج های سنتی گرفته تا پکیج های چگالشی نسل جدید!

علت گوناگونی پکیج ها چیست؟

در ابتدا برای توضییخات شفاف تر و ملموس تر به تاریخچه سیر تکاملی پکیج ها خواهیم پرداخت. پیش از شروع شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر از کاربرد پکیج، به مقاله مزایا و معایب نصب پکیج مراجعه نمایید.

پکیج گرمایشی یک سیستم مستقل است که وظیفه آن گرم کردن آب مصرفی مورد نیاز برای رادیاتور ها یا سیستم گرمایش از کف و دیگر سیستم های وابسته می‌باشد. باید تاکیید کنیم؛ منظور از آب مصرفی، آبی است که در هنگام شست و شو، حمام و دستشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین آب مصرفی مورد نیاز برای گرمایش رادیاتور ها و دیگر سیستم های گرمایشی وابسته را، آب مورد استفاده برای گرمایش، می‌گویند. این آب به طور پیوسته در حال چرخش است. به همین دلیل، آن را آب در مسیر بسته نیز می‌تامند.

به طور کلی چهار مدل پکیج تا کنون تولید شده اند. سپس یکی پس از دیگری برای فروش و عرضه به بازار ارائه شدند. از دلایل وجود انواع پکیج، رفع ایرادات مدلهای قبلی آنهاست. به بیان دیگر در ساخت پکیج یا شوفاژ دیواری های جدیدتر، ایرادات و مشکلات مدل های قبلی مشاهده نمی‌شوند. علت این امر نیز، تمایل بشر به بهتر کردن و پیشرفت است. بهبود در مسایلی همچون حل نمودن مشکلات زیست محیطی، آسایش، صرفه جویی در سوخت و کاهش هزینه ها به چشم می‌خورد.

مزیت های پکیج چگالشی چیست؟

پکيج چگالشی چیست؟

تا اینجا به بررسی نکات پیرامون تفاوت پکیج چگالشی و سایر انواع پکیج ها را بیان کردیم. همچنین در مقاله محل نصب پکیج دیواری طبق مقررات ملی ساختمان می‌توانید با نحوه قرار گیری پکیج در محیط های مختلف، بهتر آشنا شوید. در نهایت باید بگوییم که با توجه به وصغیت گرانی موجود، قیمت وماندگاری پایین پکیج های تک مبدله و غیر چگالشی،  پکیج های چگالشی گزینه بهتری برای استفاده است.

 کاهش قبض گاز

مسئله هزینه قبض برق و گاز آپارتمان ها به علت متراژ پایین آنها چندان حائز اهمیت نخواهد بود. با این حال در آپارتمان ها و منازل ویلایی با متراژهای بالا این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد. پکیج های چگالشی برای این مکان ها انتتخاب بسیار مناسبی هستند. چراکه به میزان قابل توجهی هزینه ها را کاهش می‌دهد و سبب کاهش مصرف و خروجی نهایی گاز و حتی برق خانه شما خواهند شد.

برای مثال؛پکیج های چگالشی به سبت پکیج های معمولی حدودا  20درصد صرفه جویی در مصرف انرژی دارند. اگر منزل شما را 100 مترمربع در نظر بگیریم؛ که قبض گاز مصرفی شما 100 هزار تومان باشد. در یک ماه با 20 درصد صرفه جویی، 20 هزار تومان کسری هزینه برای شما در پی خواهد داشت. با احتساب 12 ماه این مبلغ بالغ بر 240 هزار تومان خواهد بود. این نسبت با توجه به افزایش مساحت خانه زیاد شده و در مبلغ قبض سالیانه بیشتر صرفه جویی خواهد شد.  این پروسه در صورت تداوم و افزایش مستمر نرخ گاز در کشور نیز ادامه دارد. به همین علت استفاده از این نوع پکیج ها را بیشتر توصیه می‌کنیم.

پکیج چگالشی بهترین انتخاب برای سیستم های گرمایش از کف

از دیگر مزایای استفاده از این پکیج ها، بهره وری در استفاده از آب است. در پکیج های چگالشی هر چه آب برگشتی دمای کمتری داشته باشد؛ عملکرد و بازده پکیج ها و شوفاژ افزایش خواهد یافت. به همین دلیل مدت زمانی که نیاز به گرم شدن آب در پکیج های معمولی وجود دارد؛ در این پکیج ها نادیده گرفته خواهد شد. چرا که بدون افزایش دما حتی بهتر از پیش کار خواهند کرد. برای مثال دمای آب برگشتی از رادیاتور حدود60 درجه است. اما دمای آب برگشتی از لوپ های گرمایش کف بین 40 تا 45 درجه قرار دارد. این همان نقطه قوت پکیج چگالشی است؛ که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره وری پکیج می‌شود.

توجه به محیط زیست در طراحی پکیج چگالشی

مطابق آنچه پبشتر گفته شد؛ فرق بین پکیج چگالشی با سایر پکیج ها راندمان مصرفی در ازای کاهش مصرف گاز بود. که در نتیجه این مصرف کم، آلاینده های خروجی از دودکش پکیج نیز کمتر خواهند شد. بنابراین به محیط زیست کمتر آسیب وارد می‌شود. تداوم استفاده از این پکیج ها و افزایش تولیدشان در هر خانه، موجب کمتر شدن آلاینده های خروجی از سیستم های گرمایشی خواهد شد.

kar-danesh

مطالب اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =

لینک کوتاه: