تخفیف ویژه 10 درصدی در کل دوره ها فقط فقط  شرکت در دوره تا 31 خرداد ماه

مزایا و معایب، انواع باتری گوشی

تعوبض باتری، نیاز به تشخیض مدل و کاربرد موبایل دارد. برای آن دسته که علاقه مند به یادگیری تعمیرات موبایل هستند؛ آموزشگاه کاردانش در دوره آموزش تعمیرات موبایل با همراهی اساتید برجسته و تکنسین های فعال این حوزه، به هنرجویان بهترین روش های تعمیرات را آموزش خواهد داد. مزایای این کلاس ها شامل؛ پشتیبانی مادام العمر و ارائه مددرک معتبر بین المللی است. مدارک آموزشگاه کاردانش، در هر حرفه ای باشید؛ در حداقل 186 کشور قابل ترجمه و اعتبار می‌باشد. اما برای دسته ای که علاقه ای به یادگیری ندارند. بهتر است پس از مطالعه این مقاله، در صورت نیاز به تعویض باتری خود به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

باتری غیر قابل تعویض چیست؟

مزایا و معایب تعویض باتری گوشی

همانطور که از نام آن پیداست. باتری های قابل تعویض در گوشی هوشمند تعبیه نشده اند. بنابراین با برداشتن قاب پشتی گوشی هوشمند به راحتی می‌توان آنها را بیرون آورد و جایگزین کرد. باتری های غیر قابلتعویض نیز در گوشی هوشمند، به گونه ای تعبیه شده اند؛ که با برداشتن قاب پشتی گوشی هوشمند به راحتی نمی‌توان آنها را خارج کرد. این باتری های غیر قابل تعویض را می توان با کمک برخی ابزارهای منحصر به فرد تحت نظارت حرفه ای خارج کرد. اکثر گوشی‌های هوشمند در عصر حاضر از باتری‌های لیتیوم یونی غیرقابل تعویض استفاده می‌کنند. روزهای باتری های قابل تعویض کم کم به پایان می‌رسد.

مزایای باتری های قابل تعویض

مزایا و معایب تعویض باتری گوشی

باتری های قابل تعویض چهار مزیت متمایز دارند:

به راحتی هارد ریست می‌شوند

هارد ریست روشی است که با استفاده از آن می توانید در صورت یخ زدن و توقف عملکرد تلفن خود، تلفن خود را به شدت راه اندازی مجدد کنید. بهترین راه برایهارد ریست کردن؛ این است که باتری را خارج کنید. سپس دوباره آن را برگردانید. در نهایت گوشی خود را دوباره بچرخانید. انجام هارد ریست با باتری غیر قابل جابجایی بسیار ساده است.

تعویض سریع و آسان

باتری های قابل جابجایی را می‌توان به راحتی و بدون تلاش زیاد تعویض کرد. فقط درب پشتی را باز کنید. سپس باتری قدیمی را بردارید و در یک باتری جدید قرار دهید. باتری های غیر قابل تعویض، برای تعویض نیاز به ابزارهای خاص و دستان متخصص دارند. این بدان معنی است؛ که شما باید برای انجام آن به کسی پول بدهید. باتری های قابل تعویض از این رو مورد علاقه هستند. زیرا برای تعویض آنها نیازی به متخصص ندارید.

عدم نیاز به حمل پاور بانک

اگر باتری شما قابل جابجایی است. حمل یک باتری اضافی با خود بسیار راحت تر از حمل پاور بانک است. پاوربانک ها زمان زیادی را صرف شارژ 100 درصدی گوشی می‌کنند. همچنین باید پاور بانک را شارژ کنید. اگر باتری قابل تعویض دارید؛ می‌توانید به راحتی باتری جدید را تعویض کنید. بدون اتلاف وقت، 100% شارژ خواهید داشت. این یک گزینه عالی برای مواقع اضطراری است که نمی‌توانید منتظر بمانید تا گوشی خود شارژ شود.

آسیب دیدگی با آب بسیار کم

اگر به طور تصادفی گوشی خود را در آب انداختید؛ خارج کردن باتری و خشک کردن آن، می‌تواند از هرگونه اتصال کوتاه احتمالی که قابلیت آسیب رسانی به کل تلفن را دارد؛ جلوگیری خواهد کرد. در چنین شرایطی مطمئن شوید که باتری و سیم کارت را در سریع ترین زمان ممکن خارج کنید.

معایب باتری های قابل تعویض

مزایا و معایب تعویض باتری گوشی

باتری های قابل تعویض پنج نقطه ضعف عمده دارند:

حذف باتری، گوشی شما را غیرقابل ردیابی می‌کند

اگر گوشی شما به سرقت رفت، خارج کردن باتری گوشی شما را غیرقابل ردیابی می‌کند. اگر باتری شما جدا شود، تلفن قطع می‌شود. هنگامی که تلفن قطع شود؛ نمی‌تواند مکان اصلی خود را منتقل کند. بنابراین غیر قابل ردیابی می‌شود.

تلفن در برابر آلودگی و گرد و غبار آسیب پذیر می‌شود

اگر باتری را خارج کنید، اجزای داخلی گوشی شما در برابر آلودگی و گرد و غبار بی دفاع می‌شوند. با نشستن بیشتر و بیشتر گرد و غبار و آلودگی، خطر آسیب به اجزای داخلی مانند برد مدار، ترانسفورماتورها، خازن ها و غیره افزایش می‌یابد.

تلفن حجیم تر و ضخیم تر می‌‌شود

باتری‌های قابل تعویض، معمولاً بزرگ‌تر از باتری‌های غیرقابل تعویض هستند. به این دلیل که فضای اضافی برای جدا کردن آنها فراهم شود. این باعث سنگینی و ضخامت گوشی خواهد یود. تلفن های دارای باتری قابل تعویض معمولاً مانند تلفن های دارای باتری غیرقابل تعویض باریک و براق نیستند.

طراحی Unibody امکان پذیر نیست

گوشی های دارای باتری قابل تعویض، دارای قاب پشتی پلاستیکی هستند. علت این امر، راحتی در باز شدن و خارج نمودن باتری است. این امر باعث می‌شود که سازندگان نتوانند از یک طراحی کامل متالیک یا هر طرح Unibody دیگری استفاده کنند.

همیشه نیاز به باتری برای جایگزینی باتری اصلی است

اگر باتری قابل تعویض، از بین رفت یا از کار افتاد. باید باتری دقیقی با همان شماره مدل پیدا کنید؛ که به درستی جا می‌گیرد. پیدا کردن چنین جایگزینی برای مدل‌های قدیمی‌تر تلفن می‌تواند مشکل باشد.

چرا تولیدکنندگان بیشتر و بیشتر به سراغ باتری های غیر قابل جابجایی می روند؟

امروزه گوشی های هوشمند بیشتری با باتری های غیر قابل تعویض به دلایل زیر عرضه می‌شوند:

گوشی باریکتر و سبکتر

برای لاغرتر و سبکتر کردن گوشی هوشمند، آنها باید از بدنه یا قطعات خارجی اضافی خلاص شوند. سپس باتری را در بدنه خود گوشی هوشمند جاسازی کنند. این امر به منظور شیک‌تر یا نازک‌تر کردن گوشی هوشمند است؛ که سبک فعلی امروز است.

استحکام

یک تلفن با باتری غیر قابل  تعویض، به طور کلی به عنوان یک واحد کامل قوی تر است. زیرا از همه طرف مهر و موم شده است. بنابراین احتمال شکستگی کمتری برای آن وجود دارد. زیرا هیچ قسمت قابل جابجایی در آن وجود ندارد. به همین دلیل اگر به طور تصادفی گوشی خود را بیاندازید؛ باتری و سایر قطعات آن در یک مکان باقی می‌مانند. اما در گوشی‌هایی که باتری‌های قابل  تعویض دارند؛ قطعات قابل جابجایی و باتری آن‌ها ممکن است به مکان‌های مختلف پراکنده شود. این موضوع باعث خواهد شد؛ که بیشتر در معرض آسیب یا شکستگی قرار گیرند.

ضد دستکاری

باتری های غیر قابل تعویض بیشتر در برابر دستکاری مقاوم هستند. خارج کردن آنها آسان نیست. این کار برای از بین بردن یا متوقف کردن بازار باتری های تکراری و تقلبی است. زیرا مشتریان باید برای تعویض باتری خود به مراکز خدمات موبایل مراجعه کنند. مراکز خدمات موبایل، فقط باتری های اصلی را می‌فروشند؛ که برای شرکت گوشی های هوشمند سود بیشتری دارد.

مستعد جذب گرد و غبار کمتر

گوشی با باتری غیر قابل تعویض، کمتر مستعد گرد و غبار است. زیرا یک واحد کاملا مهر و موم شده است؛ که از ورود گرد و غبار به داخل گوشی جلوگیری می‌کند.

مزایای باتری های غیر قابل تعویض

باتری های غیر قابل تعویض چهار مزیت اساسی، مشابه دلایل استفاده تولید کنندگان، دارند:

گوشی‌ها سبک‌تر و باریک‌تر هستند

گوشی‌های دارای باتری غیرقابل جابجایی باریک و نازک هستند. زیرا سازنده مجبور نیست فضایی برای جدا کردن باتری بگذارد. باتری های غیرقابل تعویض معمولا طولانی تر و نازک تر هستند؛ که آن را سبک تر از باتری های قابل تعویض می کند. باتری های قابل تعویض ماهیتا حجیم تر هستند.

طراحی شیک و یکپارچه

گوشی های هوشمند با باتری های غیر قابل تعویض طراحی بسیار شیکی دارند. این باتری ها معمولا طولانی تر و نازک تر هستند؛ که به این معنی است که فضای کمتری را اشغال می‌کنند. این به سازندگان اجازه می‌دهد تا گوشی را بسیار براق و باریک کنند. قاب پشتی گوشی های دارای باتری غیر قابل تعویض عموماً برای کاربران عادی ثابت می‌شود. این به سازندگان اجازه می‌دهد تا از طراحی متالیک یا هر طراحی یونی بادی دیگری با روکش درجه یک هم در جلو و هم در پشت گوشی استفاده کنند.

ردیابی آسان تر

باتری‌های غیرقابل تعویض، جدا کردن باتری شما را برای دزد بسیار سخت می‌کنند. این بدان معناست که تلفن شما روشن می ماند. همچنین موقعیت فعلی و اصلی خود را مخابره می‌کند. بنابراین، ردیابی گوشی‌های هوشمند با باتری‌های غیرقابل تعویض آسان‌تر از تلفن‌های با باتری قابل تعویض است.

کمتر مستعد گرد و غبار و خاک است

همانطور که پیش تر گفته شد؛ از آنجایی که نمی‌توانید قاب پشتی را بردارید، اجزای داخلی گوشی شما کمتر در معرض آسیب آلودگی و گرد و غبار قرار می‌گیرند. این کار عمر باتری، اجزای داخلی و کل گوشی شما را افزایش می دهد.

معایب باتری های غیر قابل تعویض

باتری های غیر قابل تعویض سه نقطه ضعف اصلی دارند:

جایگزینی یک سردرد است

باتری های غیر قابل تعویض به گونه ای تعبیه شده اند؛ که برای تعویض باتری نمی‌توانید قاب پشتی را به این راحتی جدا کنید. این امر تعویض باتری را بسیار دشوار می‌کند. باید گوشی خود را نزد متخصص ببرید یا گوشی خود را برای تعویض آن به مرکز مراقبت مشتری برگردانید. این نیز هزینه زیادی برای شما خواهد داشت و باید آماده باشید تا مقداری پول نقد بپردازید.

مستعد آسیب آب

اگر به طور تصادفی گوشی خود را در آب بیاندازید، نمی‌توانید باتری را خارج کرده و خشک کنید زیرا داخل آن است. این بدان معناست که گوشی و باتری شما به راحتی آسیب می‌بینند. شما نمی‌توانید یک باتری اضافی حمل کنید. بنابراین باید به استفاده از پاور بانک ها تکیه کنید.

شارژ باتری غیر قابل تعویض با پاور بانک

باتری غیرقابل تعویض به این معنی است؛ که در مواقع اضطراری نمی‌توانید باتری اضافی حمل کنید. تنها راهی که می‌توانید در مواقع اضطراری گوشی خود را شارژ کنید؛ پاوربانک است. پاور بانک ها زمان زیادی را صرف شارژ کردن گوشی شما تا 100 درصد می‌کنند. به همین دلیل در مواقع اضطراری جایگزین خوبی نیست.

مقایسه باتری قابل تعویض با باتری غیرقابل تعویض

در اینجا بهترین مزایایی را آورده ایم؛ که می‌توانید در صورت خرید گوشی هوشمند با باتری قابل تعویض به دست آورید.

جایگزینی راحت تر

اولین و مهمترین مزیت داشتن باتری قابل جابجایی این است؛ که تعویض آن آسان تر است. فقط با باز کردن درب پشت گوشی می‌توانید باتری قدیمی‌تر را بردارید و باتری جدید را در آن قرار دهید. در حالی که در گوشی‌هایی که باتری غیرقابل تعویض دارند؛ باید آن‌ها را به مرکز خدمات گوشی‌های هوشمند ببرید. سپس تکنسین باتری جدید را در آن قرار دهد. این کار برای شما که زمان و هزینه بیشتری می‌گیرد.

تلفن کمتر در معرض آسیب و گرمایش است

اگر گوشی هوشمند شما دارای باتری قابل تعویض باشد؛ کمتر در معرض آسیب و گرم شدن قرار خواهد گرفت. زیرا اگر به هر دلیلی یا به هر دلیلی باتری گوشی هوشمند شما بیش ازحد گرم شد؛ می توانید باتری معیوب را از گوشی خارج کنید. با این کار از آسیب به قطعات الکترونیکی گوشی و مدار آن جلوگیری می‌کنید. در حالی که نمی‌توانید این کار را در گوشی هایی که  باتری داخلی غیر قابل تعویض دارند؛ انجام دهید.

رفع آسان تر مشکلات هنگ کردن یا از کار افتادن

اگر در وسط کار تلفن شما هنگ کرد یا یخ زد و دکمه پاور سخت افزاری شما نیز پاسخ نمی‌دهد. سریع ترین و ساده ترین راه برای رفع این مشکل این است که باتری گوشی هوشمند خود را بردارید. بعد از چند ثانیه دوباره آن را برگردانید. در گوشی های دارای باطری غیر قابل تعویض، این امکان وجود ندارد. در اینجا یا باید گوشی خود را به مرکز خدمات ببرید یا منتظر بمانید تا باتری کاملا خالی شود. که هر دوی اینها زمان زیادی می‌برد.

مقرون به صرفه بودن

باتری های قابل تعویض مقرون به صرفه هستند. زیرا می‌توانید آنها را خودتان بدون هیچ کمکی تعویض کنید. اما برای باتری های غیرقابل تعویض باید هزینه های سرویس مورد نیاز را به اضافه هزینه باتری در مرکز خدمات برای تعویض باتری قدیمی خود بپردازید. همچنین باتری‌های غیرقابل تعویض ممکن است به دلیل پیچیدگی در آن، قیمت کمی بالاتر داشته باشند.

موانع کمتر

موانع کمتری برای نگهداری گوشی با باتری قابل جابجایی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر گوشی خود را در آب بیاندازید، می‌توانید باتری خود را برای جلوگیری از اتصال کوتاه یا آسیب بیشتر به تلفن خود بردارید و برای خشک شدن سریعتر گوشی و باتری را جداگانه نگه دارید.

باتری پشتیبان برای مواقع اضطراری

اگر زیاد سفر می‌کنید. بنابراین از تلفن خود استفاده زیادی خواهید کرد. می‌توانید برای موارد اضطراری یک یا دو باتری اضافی همراه خود داشته باشید. اگر در وسط کار باتری شما تمام شد؛ می‌توانید باتری شارژ شده یدکی را به سرعت در گوشی قرار دهید. سپس به کار خود ادامه دهید. در حالی که در باتری های غیر قابل تعوبض نمی‌توانید این کار را انجام دهید. باید منتظر بمانید. شارژی که زمان زیادی را صرف می‌کند و می‌توانید در کار خود کوتاهی کنید. بنابراین اگر اهل تجارت یا کاری هستید؛ که وابستگی بیش از حد به گوشی شما دارد، اکیداً به شما توصیه می‌کنم که گوشی هوشمندی را فقط با باتری قابل نعویض خریداری کنید.

ارزش فروش مجدد بهتر

یک تلفن با باتری قابل تعویض، معمولاً ارزش فروش مجدد بهتری نسبت به تلفن با باتری غیرقابل تعویض دارد. زیرا اگر باتری گوشی نو نباشد، خریدار می‌تواند باتری جدیدی بخرد و آن را تعویض کند. اما برای تعویض باتری غیر قابل تعویض گوشی، دردسر زیادی وجود دارد.

کلام آخر

این یک انتخاب شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهترین است. اگر گوشی‌های سبک‌تر و باریک‌تری را ترجیح می‌دهید؛ که براق هستند و طراحی زیبای Unibody دارند. باید به سراغ باتری‌های غیرقابل تعویض بروید. آنها در صورت دزدیده شدن، قابل ردیابی خواهند بود. اجزای داخلی از گرد و غبار و خاک محافظت می‌شوند. با این حال، اگر دوست ندارید تلفن‌ها را با پاوربانک شارژ کنید. در مواقع اضطراری می‌خواهید پشتیبان‌گیری کنید. باید به سراغ تلفن‌هایی با باتری قابل تعویض بروید.

ما شخصاً توصیه می‌کنیم به سراغ باتری های غیر قابل نعویض بروید. زیرا در مقایسه با باتری های قابل تعویض، مزایا و معایب کمتری دارد. دلیل دیگر این است که تلفن های دارای باتری قابل جابجایی در حال منقرض شدن هستند.

خوب در آخر می‌خواهم بگویم که اگر یک گوشی هوشمند تهیه می‌کنید و می‌خواهید یک تجربه بدون دردسر داشته باشید. باید تلفنی بخرید که باتری قابل تعویض داشته باشد. بله، تلفن‌های با باتری غیرقابل تعویض نیز مزایایی دارند. اما در مقایسه با تلفن‌های با باتری قابل جابجایی، اهمیت چندانی ندارند.

نوشته قبلی

چگونه هش برد Antminer S17 را تعمیر کنیم؟

نوشته بعدی

عیب یابی قهوه ساز زیگما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =

سبد خرید
ورود

3 × پنج =

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری